Resultater 2018

 

SEMIKONTAKT:

Piger med lårspark - +60 kg:

  • 1. Lisa Sander, Karateklubben Shinryokudan 
  • 2. Liv Toldbod Helgesen, Roskilde karate

 

Drenge med lårspark - letvægt under 70 kg:

  • 1. Samule Jacob Hallas, Frederiksberg Karateskole
  • 2. Mohammed Aid, Svendborg Karaterskole

 

Drenge med lårspark - åben over 70 kg:

  • 1. Oliver Møller Jensen, Randers Karateskole
  • 2. Sebastian Frank Jakobsen, Randers Karateskole
  • 3. Emil Falk Jensen, Kyokushinkai København

 

Kvinder semikontakt - letvægt under 65 kg:

  • 1. Carina Miriam Jensen, Kyokushinkai København
  • 2. Rikke Brandt Rømer, Kyokushinkai København

 

Mænd semikontakt - mellemvægt under 80 kg:

  • 1. Hamidreza Panje-Shiri, Kyokushinkai København
  • 2. Rene Jacobsen, Kyokushinkai København

 

Mænd semikontakt - sværvægt over 80 kg:

  • 1. Martin N. Mortensen, Svendborg Karateskole
  • 2. Vaidas Martinaitis, Aalborg Shinkyokushin

 

DM i Knock-down:

Kvinder - letvægt 55-60 kg:

  • 1. Suzi Stenberg, Jinzen Do
  • 2. Camilla Hansen, Randers Karateskole
  • 3. Mette Sørensen, Aarhus Kyokushin

 

Kvinder - sværvægt over 65 kg:

  • 1. Rita Bokán, Frederiksberg Karateskole
  • 2. Helle Nygaard, Randers Karateskole

 

Mænd - mellemvægt under 75 kg:

  • 1. Michael Meineche, Karateklubben Shinryokudan 
  • 2. Jacob Petersen, Haslev Karateskole
  • 3. Nicolai Hansen, Randers Karateskole

Mænd - super sværvægt over 85 kg:

  • 1. Brian Jacobsen, Karateklubben Shinryokudan
  • 2. Julian Bjerrekær, Karateklubben Shinryokudan
  • 3. Tariq Ahmed, Svendborg Karateskole

 

Mænd veteran - under 85 kg:

  • 1. Marco Mercuri, Karateklubben Shinryokudan
  • 2. John Michael Jensen, Kyokushinkai København
  • 3. Anjum Parwaiz, Kyokushinkai København

 

Mænd veteran - over 85 kg:

  • 1. Benno Rasmussen, Karateklubben Shinryokudan
  • 2. Michael Hallgren, Karateklubben Shinryokudan
  • 3. Rune Johansen, Karateklubben Shinryokudan

 

 

Bedste gennembrydning 14 brædder:

Julian Bjerrekær, Karateklubben Shinryokudan

 

Bedste tekniker:

Michael Meineche, Karateklubben Shinryokudan

 

Bedste fighter:

Tariq Ahmed, Svendborg Karateskole